|
Як би ми краще ставилися до свиней, не було би свинячого грипу.
Джим Кері |
Послідовність дій при грипі.
В організмі людини відбувається безліч процесів, на які витрачається енергія. При грипі в організмі виникає ситуація енергетичного дефіциту і потреба в енергії стрімко зростає, тому організм вживає екстрені заходи для підвищення обмінних процесів. Це проявляється різким ознобом, метою якого є підвищення температури тіла. Підвищення температури тіла є вкрай необхідним задля забезпечення прискоренного перебігу всіх біохімічних і обмінних процессів. Що, в свою чергу необхідно для боротьби с інфекцією.
Увага! Дуже важлива інформація!
Висока температура – це ліки від віруса грипу.
Як правило, озноб триває доти, поки організм не прогріється до оптимальної температури. Щоб допомогти собі в цій ситуації, треба вжити заходи, щоб наситити організм теплом: попарити ноги, прийняти ванну, обкластися грілками, закутатися в ковдру, випити гарячого чаю з лимоном. Це потрібно для того, щоби прискорити процес зігріваня і зменшити енерговитрати організму. Прогрівання повинно продовжуватися доти, поки не припиниться озноб і не підвищиться температура тіла.
Інтоксикация і висока температура тіла вимагають мобілізації всіх сил з боку серцевого м'язу. Це супроводжується високою частотою серцевих скорочень. Так як всі ресурси організму спрямовані на боротьбу з хворобою, потрібно виключити всі додаткові джерела навантаження на серцевий м'яз, тому що перевантаження може зашкодити вашему серцю. Тому задля зменшення енерговитрат і мобілізації сил необхідні наступні кроки:
По-перше, необхідний постільний режим. При грипі будь-яке фізичне навантаження, навіть таке як просто стояти, чи навіть сидіти, буде перевантажувати ваше серце.
Травлення їжі є вельми витратним з точки зору енергетики організму, тому, по-друге, краще за все припинити їсти, особливо білкову та термічно оброблену їжу – вона вимагає дуже великих енерговитрат. І якщо ви будете їсти під час грипу, ви лише будете сповільнювати процес виліковування і, відповідно, затягувати виздоровлення. Мало того, приймання їжі при грипі виснажує організм, збільшуючи його енерговитрати і, тим самим погіршує перебіг хвороби і може призвести до ускладнень.
Це правило, не їсти, стосується практично всього періоду хворіння грипом. Зазвичай під час грипу, особливо при сильній інтоксикації чи лихоманці в людини апетит і бажання істи пропадають. Деколи рідні хворого або сам хворий вважають, що під час хвороби обов'язково треба їсти і стараються насильно поїсти, вважаючи, що це допоможе швидше виздоровіти, але це велика помилка. Подивіться, як поводяться тварини, коли хворіють: вонивідмовляються від їжі.
Виникає питання: "А яким же чином підтримувати сили хворого?" – про це я розповім нижче.
По третє, необхідно забезпечити нейтралізацію і видалення з організму "шлаків" і токсинів.
Клінічна картина грипу, тобто вираженість його проявів, залежить від ступеню інтоксикаціїї. Інтоксикація є наслідком проникнення в кров'яне русло токсичних речовин. Такий стан називається ТОКСЕМІЯ.
При грипі існують два основних джерела інтоксикації. Перше – це циркулюючі в крові віруси грипу, і чим більше вірусних часток потрапляє в кров, тим більше вираженою є інтоксикація. Друге джерело інтоксикації – товстий кишечник. В багатьох випадках кишечна інтоксикація виступає на перше місце, особливо на початку захворювання.
В нормі між товстим кишечником і кров'ю існує декілька бар'єрів, які не допускають або мінімізують попадання в кров токсинів. При будь-якому захворюванні, коли енергетичні ресурси організма знижені, відбувається збільшення проникності існуючих бар'єрів, внаслідок чого збільшується всмоктування і потрапляння в кров кишечних токсинів, які, в свою чергу, в додаток до впливу вірусних часток, ще більше погіршують стан хворого. Тому при перших же ознаках занедужання необхідно забезпечити звільнення організму від токсинів і мінімалізувати токсемію. Таке звільнення організму від токсинів називається ДЕТОКСИКАЦІЯ.
Детоксикація дає настільки значний ефект, що більшість проявів захворювання зникає повністю, або значно зменшуються вже в перші години, чи навіть хвилини після її проведення.
Для проведення детоксикаціїї існує декілька заходів, які достатньо легко здійснюються в домашніх умовах. Послідовність їх виконання залежить від часу, коли з'явились симптоми маніфестації грипу, загального стану хворого, наповненості його шлунка.
До основних заходів, необхідних для проведення детоксикації, належать:
- приймання абсорбентів і (або) адсорбентів (речовин, які здатні поглинати токсини)
- очищення кишечника.
- споживання адекватної кількості рідини
На сьогодні в українських аптеках існує широкий вибір різноманітних абсорбентів і адсорбентів. Найбільш доступним і дешевим є звичне всім активоване вугілля.
Послідовність виконання заходів детоксикаціїї залежить від часу, коли з'явились симптоми маніфестації грипу, загального стану хворого, наповненості його шлунка.
Найкраще насамперед очистити кишечник. Зробити це можна в різні способи:
1. Прийманням проносних засобів.
2. За допомогою клізми.
3. Комбінацією першого і другого способів.
Зупинюся детально на постановці клізми. Її метою є випорожнення кишечника від калових мас, які є джерелом інтоксикації. Нам треба приготувати грушу для постановки клізми, об'ємом 200-500 мл, а також, як робочу рідину, водний розчин солі, оскільки клізма повинна бути слабко гіпертонічною – 1,5-2%. Для цього в 500 мл води розчиняємо одну чайну ложку (з верхом) кухонної солі. Перед постановкою клізми обов'язково проконтролюйте щоби ваші ноги були теплими – тоді процедура буде ефективною. При необхідності, можна зробити ванночку на ноги, так, як це було описано в минулому випуску розсилки. Якщо вас морозить, температура води повинна бути біля 39-40°С, якщо ж вам гаряче – 30-35°. Після введення рідини в пряму кишку треба потримати її до появи позову. Якщо випорожнення було недостатнім, можна процедуру повторити.
Окрім клізми, для проведення швидкої детоксикації дуже добре допомагає активоване вугілля. Для проведення детоксикації треба взяти 25-30 г активованого вугілля (100-120 таблеток !). Вугілля треба змолоти в кавомолці або розтерти в дрібний порошок в ступці або іншому посуді. Якщо ви будете користуватися електрокавомолкою, то кришку відразу не відкривайте, дайте осісти вугільному пилу. Після чого треба обережно пересипати вугільний порошок в склянку зі 100 мл води, акуратно перемішати до змочування вугілля водою, потім збовтати і швидко випити вугільну суспензію. Те що залишиться, треба доїсти ложкою, після чого прополощіть рота водою. Увага! Ні в якому разі не намагайтеся проковтнути сухий вугільний порошок і стережіться, щоб порошок не потрапив у ваші дихальні шляхи! Більш комфортними для прийому всередину є існуючі на сьогодні сучасні препарати активованого вугілля, розчинні у воді, з великою площею поверхні і відповідно меншим дозуванням.
З метою очищення кишечника, як проносне, при грипі можна приймати тільки осмотичні послаблюючі. До таких відносяться сольові послаблюючі типу карловарської солі, трускавецької солі "Барбара", сульфату магнію (магнезії). Приймається 20-25% розчин сольового послаблюючого: 1-2 столових ложки на 150-250 мл лужної мінеральної води типу "Поляна квасова", "Боржомі". Як протитоксичний засіб застосовують тіосульфат натрію у вигляді 10-15% розчину – 2 чайні ложки на 100-150 мл води. У готовому вигляді використовуються моршинська ропа і угорська мінеральна вода "Хуняді янош" в кількості 100-150 мл на прийом. Можна також використати харчовий замінник цукру, сорбіт: 1-2 ст. ложки на 150-250 мл води. Сорбіт можна додавати в чай з лимоном. Така процедура називається кишечний лаваж.
Перш ніж приймати послаблюючий розчин треба проконтролювати, щоб ноги були теплими. Послаблююче краще приймати на пустий шлунок, тоді воно швидше подіє. При жовчево-кам'яній хворобі таку процедуру треба проводити обережно, концентрація розчинів повинна бути в 2-3 рази меншою, а при наявності приступів краще від неї відмовитися. Після прийому послаблюючого треба біля години полежати на правом боку на теплій грілці до появи почуття спраги, після цього можна попити трошечки води. Медикаментозні послаблюючі при грипі краще не використовувати. Такі процедури – очищення кишечника і прийом активованого вугілля значно поліпшує стан хворого на грип: зменшується або цілком проходить головний біль і ломота в тілі, знижується температура. Повторювати такі чистки треба кожний день – до повного видужання.
При маніфестації (прояві) грипозного процесу відбувається підвищення температури тіла – це пристосувальна реакція, яка сприяє стрімкому прискоренню всіх фізіологічних процесів в організмі, в тому числі і синтезу інтерферону, який блокує біосинтез вірусних часток в зараженій клітині і тим самим зменшує розвиток вірусного процесу. Крім того, як я вже раніше згадував, при підвищенні температури тіла вище за 38°С процес розмноження вірусів сповільнюється і при подальшому підвищенні – припиняється. Одночасно, завдяки підвищенню температури тіла, в організмі розвиваються процеси, що сприяють поліпшенню порушеного метаболізму (обміну речовин) ліквідації метаболічного і кисневого боргу в клітинах і тканинах, загибелі нежиттєздатних і хворих клітин і виведенню токсичних продуктів з організму.
Багато хто боїться високої температури, особливо в дітей. Насправді підйом температури не такий вже і страшний і ним досить легко керувати. Єдиний орган, який погано переносить підйому температури до 40 і вище °С – це мозок. Він, дійсно, не виносить перегріву. Для інших частин тіла такий підйом температури тільки на користь. Тому ніколи не прагніть будь-якою ціною збити температуру, тим більше якщо ви хворі грипом.
Що буде, якщо збити температуру жарознижуючими препаратами?По-перше, вірус продовжує розмножуватися і його кількість в організмі буде катастрофічно збільшуватися, відповідно, по-друге, буде посилюватися його токсична ушкоджуюча дія, тобто захворювання буде посилюватися – більше буде пошкоджених клітин, органів і тканин. По-третє, збільшується ризик розвитку ускладнень внаслідок вірусного ураження організму, до того ж і самі жарознижуючі препарати виявляють токсичну дію. Я можу стверджувати, що практично всі ускладнення від грипу, це, насправді, ускладнення його неправильного лікування і побічної дії медпрепаратів. Чому я в цьому впевнений? Тому що я не спостерігав ускладнень тоді, коли медикаментозне жарозниження не використовувалося. По-четверте – значно довшим буде відновний період і навіть хвороба може перейти в хронічний перебіг, або, якщо це дитина, то вона переходить в категорію, так званих часто хворіючих дітей. І, по-п'яте, ви втрачаєте шанс оздоровитися завдяки правильному хворінню на грип.
Поради для батьків
Високу температуру у дитини, звичайно ж треба контролювати. Але краще це робити природними методами. В крайньому випадку, батькам зі слабкими нервами можна випити валеріанку для самозаспокоєння.
Більше за все від температури страждає мозок, тому необхідно зробити все щоб забезпечити відтік тепла від голови. Це і компреси на голову і роздягання дитини, і протирання її вологим рушником. Треба звернути увагу на стан дитини: якщо її морозить – краще робити обтирання теплою водою, якщо їй тепло – можна обтирати прохолодною. У будь-якому випадку зверніть увагу, як дитина реагує на обтирання – якщо їй не подобається – змініть температурний режим на протилежний.
Зверніть увагу на кінцівки дитини – кисті рук і стопи ніг, а також на шкіру. Якщо вони холодні, треба їх зігріти в теплій воді (ванночка), або іншим способом (грілка, розтирання та зігрівання теплими руками), як тільки вони зігріються, приток крові до них посилиться і, відповідно, збільшиться тепловіддача і температура обов'язково знизиться на 0,5-1 градус. Одночасно треба дати вологий компрес на лоб (змочена водою тканина). Цього буває досить, щоб дитина відчула себе комфортніше і, можливо, заснула.
Причиною судом у дітей при підвищеній температурі є перегрів мозку і велика різниця температури між мозком і кінцівками. Висновок: якщо у дитини теплі ручки і ніжки і голова достатньо охолоджується (за допомогою змінних компресів) все буде в порядку.
Найбільш простий спосіб швидко вирівняти температуру тіла, особливо в немовляти - це покласти дитину в ванночку з теплою водою, 38-38,5°С
Звичайно ж ці процедури вимагають терпіння і часу (простіше дати таблетку), але зате дитина вийде з хвороби не тільки не ослабленою, але навпаки набуде корисного життєвого досвіду та імунітету. Звертайте увагу на психологічний стан дитини: якщо вона в хорошому настрої і грається – можете особливо не турбуватися про підвищену температуру. Якщо ж плаче, капризує або ослаблена, млява – вона вимагає підвищеної уваги і спостереження. Саме головне, що потрібно від батьків – це терпіння і наполегливість. Звичайно, легше дати таблетку від температури і піти спати, але це тимчасове полегшення може надалі призвести до неприємних наслідків і затягнення процесу.
Сподіваюся, тепер ви знаєте, як контролювати температуру. Хочу тільки попередити, що висока температура при грипі може триматися 3-4 дні, особливо якщо ви недостатньо очистили кишечник, продовжуєте приймати їжу, не дотримуєте постільного режиму або ваш організм сильно "зашлакований". Тому виконання рекомендацій по режиму і детоксикації організму буде сприяти більш швидкому виходу з хвороби. Мій досвід та спостереження свідчать про те, що при правильному і точному виконанні всіх рекомендацій хвороба продовжується не більше 4-5 днів.
Бувають випадки, коли організм не здатний відреагувати на хворобу підвищенням температури тіла. А такий підйом при грипі надто необхідний. Один з батьків медицини сказав з цього приводу приблизно наступне: "Дайте мені засіб для підвищення температури і я вилікую будь-яке захворювання". Саме тому термічні процедури у вигляді бані такі популярні у всіх народів, як засіб лікування і оздоровлення. Тому, якщо при грипі у вас не підвищилася температура, вам доведеться вжити всі заходи для її підвищення.
Якщо інтоксикація не дуже виражена і у вас є сили, можна прийняти теплу ванну, поступово підвищуючи її температуру, але не дуже стараючись, щоб не виникла сильна слабкість. Прямо у ванні, якщо є відповідні умови, можна зробити клізму. Прогрівшись таким чином треба вдягнути на себе бавовняну білизну, або спортивний костюм, лягти в постіль, закутавшись в ковдру і обклавшись грілками. Поставити термометр для контролю температури тіла і лежати таким чином, не розкриваючись, доти, поки температура не підійметься до 38,5°С-39°С. Голова при цьому повинна бути відкритою і, при необхідності, її можна охолоджувати за допомогою компресів. Якщо ви не маєте сил для ванни, то можна одразу розпочати з прогрівання в ліжку – буде трохи повільніше. Дуже непогано для кращого розігріву випити 150-200 мл гарячого чаю з медом та лимоном.
Отже, ви почистилися, зігрілися, що ж далі? А далі треба почати потроху пити потогінний чай. Це може бути малиновий, липовий чай, чай з квітками бузини... Пити треба невеликими порціями – по 1-2 ковтки через 10-15 хвилин, тому краще чай тримати в термосі або на водяній бані, щоб він не остигав. Потогінний чай не повинен бути дуже гарячим. Коли ви почнете потіти, постарайтеся як можна довше не розкриватися, щоб не вихолонути. Якщо дуже постаратися, то такий стан потовиділення може продовжуватися 3-4 години.
Якщо з'явиться слабкість або почуття голоду, можна в чай додати меду. Можна пити натуральні соки: яблучний, виноградний...
Дуже добре пити теплий узвар з сушених яблук. Простий рецепт узвару: на 3 л води дається 0,5 кг сушені, довести до кипіння і томити 1,5 години на найменшому вогні зі щільно закритою кришкою.
Також можна при слабкості випити в залежності від того, що вам буде смакувати: лужної мінеральної води або, навпаки, кислого огіркового чи капустяного розсолу, розведеного на половину або дві третини водою.
При грипі дуже важливо дотримувати постільний режим і як можна більше спати. Це потрібно для зменшення навантаження на серце, яке при грипі працює дуже інтенсивно. Сон сприяє меншому припливу крові до голови і тим самим захищає мозок від дії токсинів. Коли нормалізується температура, зникнуть ознаки інтоксикації і з'явиться почуття голоду – не поспішайте наїдатися – день два досить буде попити фруктові соки або поїсти сирі фрукти чи овочі, поки ви повністю не пересвідчитеся в своєму видужанні. А воно, при правильному дотриманні наведених тут рекомендацій, настане на 4-5 день. Після цього треба буде прийняти ванну або душ, щоб змити з себе весь піт і бруд, які зібралися на вашому тілі за час хвороби. Якщо є сили, ванну можна приймати щодня. Після ванни ви відчуєте наскільки оновилося ваше тіло. Якщо ви коли-небудь в житті пробували голодувати не менше 10 днів, то ви зможете оцінити свій стан після 3-5 днів правильного хворіння грипом – його можна порівняти з станом, який виникає після очищення організму голодом.
На останнє хочу сказати, що основні принципи, описані тут, застосовні для будь-якого гострого захворювання. Стисло перерахую їх ще раз: піст, очищення через кишечник (клізми, кишковий лаваж) і шкіру (потовиділення), детоксикація (активованим вугіллям), постільний режим, підтримка, а не збивання, високої температури тіла, питний режим, що забезпечує достатнє потовиділення, але питво не повинно бути надмірним і дуже рясним.
Ось, власне, і все, що я хотів коротко сказати про те, як правильно хворіти грипом. Можливо ви чекали чогось більш складного, адже давно відомо, що істина – в простоті. Треба тільки усвідомити те, що ви робите і для чого ви це робите, і, головне, щоб ви це робили, тоді ви просто приречені на успіх.
P.S. Може видатися, що ця інформація вже не така актуальна через те, що сьогодні на перший план вийшла інша грізна інфекція: COVID-19. Але це хибна думка. З самого початку пандемії я припускав, що ця методика правильного хворіння на грип буде ефективною і під час ковідної інфекції. І це припущення виявилося правдивим, тому що було підтверджено практикою. А саме: по цій методиці хворіли на ковід декілька сотен осіб різного віку і з різним рівнем здоров'я. Я також особисто перехворів на ковід і лікувався (точніше, хворів) за цією методикою. Результати вельми обнадійливі. Не говорячи лише про стан здоров'я після перенесеного ковіду, ще й суттєва економія коштів. Мені особисто хворіння на ковід обійшлося гривень в 300-400, це й враховуючи, що ми з дружиною хворіли на пару. З часом я напишу більше про ковід і про мій досвід його лікування.
Якщо є питання – пишіть мені на Facebook.
Успiхiв вам!
Олександр Задорожний
Пам'ятайте – здоров'я не можна купити, ним можна тільки розплатитися!
Якщо вам сподобалась інформація, ви можете підтримати цей проект:
|