Справа зовсім не в дратівній настирливості рекламних роликів, що вклинюються в улюблені фільми або передачі. І навіть не в небезпеці витратити надаремно свої гроші, купуючись на чергову креативну ідею. Шкідливість телереклами – постійний вплив на психіку і образ думок. Ні, йдеться не про так зване "зомбування" або "ефект 25-го кадру" (на мій погляд, це повна нісенітниця). Насправді все набагато простіше і тому небезпечніше.
По-перше, ТВ-реклама неминуча. У тому значенні, що телевізор при її появі ніхто звичайно не вимикає, а блукання по каналах в половині випадків призводить до попадання на новий рекламний блок.
По-друге, вона багаторазова. Принцип "повторення - мати вчення" завжди діє безвідмовно, і ті, хто розміщують свою рекламу на ТВ, знають про це краще за всіх. Після двадцять п'ятого перегляду навіть найтупішого ролика мозок безпомилково запам'ятовує його у всіх подробицях – від тріску розірваної сорочки до інтонації, з якою була вимовлена фраза ".. ось вона, реальна економія!". Перевірте самі, і ви легко пересвідчитеся, що цілий відділ пам'яті використовується тільки для того, щоб старанно зберігати все це непотрібне відеолушпиння. Телереклама діє не миттям, так катанням: забути можна навіть самий геніальний фільм, бачений один раз, але сто разів повторюваний ролик про порушений кислотно-лужний баланс – ніколи.
По-третє, вона проста. Тобто зовсім проста часто до огиди. Це зрозуміло – робиться вона, як правило, з розрахунку на саму широку аудиторію: від піонерів (колишніх) до пенсіонерів. Тому і сюжет повинен бути простий, як трикутна піонерська краватка. Звичайно, буває і "креатив", яким лякають замовників в крутих рекламних агентствах, але – тільки "в рамках загальнодоступного". Поглянувши на нинішніх "піонерів", можна зробити висновки про розміри цих рамок.
Нарешті, ТВ-реклама нав'язує свій спосіб мислення. У цьому і полягає головна небезпека, а всі інші чинники роблять її реальною. Сьогоднішня реклама на телебаченні по визначенню некоректна. Ви спитаєте: чи буває реклама коректною? Буває – це рядкове оголошення або прямокутник з текстом, в якому повідомляється, що і де можна купити. Така реклама – просто пропозиція, яку людина вільна прийняти або відкинути за своїм бажанням. Мета ж більшості рекламних роликів зовсім інша: продати (синоніми: впарити, втюхати, всучити і т.д.) товар, що рекламується максимальному числу покупців. Інтереси останніх в розрахунок вже не йдуть. На практиці для цього існує декілька прийомів, самий нешкідливий з яких –перебільшення достоїнств об'єкта реклами за допомогою яскравого відеоряду і класичного "WAW!" на задньому плані. Інші способи набагато гірші. Це й вигадані проблеми, про які до перегляду реклами ніхто не здогадувався, і фрази (слогани), що відкладаються в підсвідомості, спливаючі в пам'яті в потрібний момент і даючи імпульс до купівлі, і створення стійких асоціацій якогось товару з високим положенням його власника в суспільстві або його успішною кар'єрою.
Все разом це означає ПЕРЕДБАЧУВАНІСТЬ. Телереклама поступово робить з нас тих, хто їй потрібний. Однакова інформація, що попадає в голову кожного, примушує всіх думати, відчувати і поступати за єдиною схемою. Вона намагається впливати на спосіб мислення людини, визначати її звички і переконання. Прочитана книга або побачений фільм також можуть це зробити, але за ними завжди стоїть автор – жива людина зі своїм баченням світу, яким він хоче поділитися. Рекламі ділитися немає чим. І стоїть за нею не особистість, а яка-небудь фірма, єдине бажання якої – збільшити об'єми продажу. І ви її цікавите тільки з цієї точки зору.
Отже, якщо ви...
купуючи пляшку газованої води, бурмотите собі під ніс щось на зразок "не дай собі всохнути"
гадаєте, що, купуючи товар з псевдонаціональною назвою, допомагаєте підйому національної економіки
вважаєте, що заповнена під шийку пляшка коли втілює в собі максимум отриманого від життя
уболіваєте за один з двох флаконів з рідиною для миття посуду, що змагаються між собою
холодієте при думці про те, ЩО може переховуватися під обідком унітазу...
значить, відвідування цього сайта може виявитися для вас недаремним.