Холістична медицина у Львові
Проблеми сучасної медицини
Традиційна медицина
Гомеопатія
Гомотоксикологія
Акупунктура
Інформаційна медицина
Психотерапія, Психоаналіз, НЛП
Санологія, Валеологія, Технології здоров'я
Біоритмологія, Хрономедицина
Антропософська медицина
Медичні родзинки
Навчання
Події
Медичні центри
Лікарські товариства
Наші партнери
Консультації
Лікарі
Фотогалерея

Підписка на розсилку
"Як правильно хворіти"

Архів розсилки

Гуугля    
holimed.lviv.ua
WWW
StartUA.com
Ваш Медицинский Агент в интернете

МIНIСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

АКАДЕМІЯ МЕДИЧНИХ НАУК УКРАЇНИ

ПРОБЛЕМНА КОМІСІЯ "САНОЛОГІЯ ТА ВАЛЕОЛОГІЯ"

* : 01033, Україна, Київ, вул. Тарасівська, 6; ( -fax: (044) 235-42-09, E-mail: gen-ap@yandex.ru

" 17 " січня 2006 р. №2/06

У ПРЕЗИДІЮ АМН УКРАЇНИ

Найбільший парадокс сучасної медицини полягає в тому, що, ставлячи своєю задачею досягнення здоров'я, вона переважно займається хворобою. Саме ця патоцентрична стратегія накладає глибокий відбиток на результативність діяльності всієї системи охорони здоров'я: в Україні постійно росте захворюваність і смертність, і навіть в розвинених країнах за прогнозами експертів ВООЗ смертність від неінфекційних захворювань за десятиріччя 2005-2015 збільшиться на 17%. Тим часом, існують підстави вважати, що сучасна цивілізація приводить до деградації (фізичної і психічної) біологічного вигляду Homo Sapiens. І саме ця обставина є причиною зростання захворюваності і смертності у всьому світі. У зв'язку з ситуацією, що створилася, концепція чинників ризику, скерована на попередження хронічних неінфекційних захворювань, безглузда: чим далі буде розвиватися медична наука, тим більше буде виявлятися ендогенних чинників ризику. (Наприклад, вже зараз виділено біля 400 чинників ризику розвитку ІХС). Тому що в основі їх формування і вияву лежить єдиний чинник: зниження ефективності самоорганізації живої системи (механізмів здоров'я). Цей же чинник лежить в основі широкого розповсюдження полісиндромних станів, коли в одного і того ж пацієнта кожний вузький фахівець діагностує "своє" захворювання. Стає очевидним: якого б рівня досконалості не досягали лікувально-діагностичні заходи, вирішити проблему досягнення здоров'я населення при верховенстві патоцентричної стратегії неможливо.

Єдиний вихід з ситуації, що створилася, бачиться в формуванні нового наукового напряму – валеології (науки про здоров'я) і її медичного розділу – санології.

В Україні за останні 20 років сформувалася наукова школа санології, сформульовані критерії санології як науки, понятійний апарат, її теоретико-методологічні основи. У основі стратегії санології – управління здоров'ям індивіда. Це спричинило необхідність характеристики керованого об'єкта (індивідуального здоров'я) по прямих показниках (а не методом від зворотного, як це практикується зараз), розробки комплексу керуючих дій і оцінки їх ефективності. Подібна стратегія – найбільш гуманний і економічний шлях розвитку охорони здоров'я.

Показано: чим вище рівень здоров'я, тим менше поширеність ендогенних чинників ризику і можливість розвитку захворювань. Описано декілька нових феноменів здоров'я, в тому числі – "безпечний рівень" здоров'я, що дає можливість реалізувати на науковій основі принципи первинної профілактики захворювань.

Україна володіє безперечним світовим пріоритетом в розвитку науки про здоров'я: ті феномени, які були описані нами 15-20 років тому, тільки тепер з'являються на сторінках наукових журналів США (див.: JAMA; 2005; 294, 2981-2988). Проте, санологія не має статусу наукової дисципліни, а дослідження проводяться лише силами співробітників єдиної в світі кафедри санології при КМАПО ім. П.Л.Шупіка. Мало того: наказом МЗ №333-2005 р. санологія взагалі виключена з переліку медичних спеціальностей.

Особливості методології санології, що розглядає людину як цілісну систему, що складається з трьох ієрархічних рівнів – фізичного, психічного і духовного – дозволили розробити концепцію Державної Програми „Протидія депопуляції в Україні". Однак вона до цього часу не запитана.

ПРОПОНУЮ:

  1. Заслухати на засіданні відповідного відділення АМН України результати досліджень Української школи медичної валеології (санології).
  2. Затвердити санологію як наукову спеціальність з метою розширення наукових досліджень в цій області превентивної медицини.
  3. При одному з НДІ АМНУ сформувати науковий підрозділ для рішення проблем індивідуального здоров'я людини.

Голова проблемної комісії
проф. Г. Апанасенко

Тел.: 8-067-7749437,
e-mail: gen-ap@yandex.ru




 Олександр Задорожний, дизайн Дмитро Шутко.
Ukrainian Russian