Холістична медицина у Львові
Проблеми сучасної медицини
Традиційна медицина
Гомеопатія
Гомотоксикологія
Акупунктура
Інформаційна медицина
Психотерапія, Психоаналіз, НЛП
Санологія, Валеологія, Технології здоров'я
Біоритмологія, Хрономедицина
Антропософська медицина
Медичні родзинки
Навчання
Події
Медичні центри
Лікарські товариства
Наші партнери
Консультації
Лікарі
Фотогалерея

Валеологічна школа професора Апанасенко

Тільки непрофесіонал може стверджувати, що здоров'я населення в Україні стало гіршати тільки в останні роки. Це неправда. Смертність в Україні розпочала рости з початку 60-х рр. А в останні роки поменшала і народжуваність. Саме тому за останні 10 років нас стало менше на 3,5 мільйони чоловік. І поки не видно кінця цьому сумному процесу.

Якщо вже завтра наша охорона здоров'я отримає стільки грошей, скільки їй необхідно, все одно – ситуація радикально не зміниться. Чому? Та тому, що від медицини наше здоров'я залежить усього лише на 8-10%. Вплив навколишнього середовища і спадковості трохи більше – по 20%, а головну роль в збереженні і зміцненні свого здоров'я відіграє сама людина, її знання і уміння в області збереження власного здоров'я, спосіб її життя.

Чим відрізняється житель України від своїх сучасників, що мешкають в так званих розвинених країнах? Передусім тим, що наш громадянин не думає про своє здоров'я – поки він не захворів! У рейтингу життєвих цінностей в нього на першому місці стоять кар'єра, гроші, задоволення тощо. А коли він втрачає здоров'я, сподівається на чудодійну таблетку.

У громадян Заходу здоров'я завжди стоїть на першому місці. Буде здоров'я – буде і все інше. І житель західних країн не перекладає відповідальність за найдорожче, що в нього є – здоров'я, на іншу людину. Навіть якщо ця людина – лікар. Він сам займається своїм здоров'ям. І не шкодує на це ні часу, ні коштів. Саме тому середня тривалість життя в західних країнах більша, ніж в нас, на 10-12 років.

Потрібно пам'ятати: жодні ліки не здатні повернути людині здоров'я! Вона може зробити це тільки сама! Але для цього треба мати певну суму знань і навичок, допомагаючих вирішити проблему.

Де ж набути ці знання і навички?

Найбільш відомі в нашій країні фахівці в області валеології (науки про здоров'я) – професора Г.Л.Апанасенко (ведучий популярної телепрограми “Планета здоров'я”), Л.А.Попова і В.Л.Кулініченко вирішили об'єднати свої зусилля і створити валеологічну школу, школу здоров'я. Тут кожний бажаючий може отримати знання і уміння з контролю, збереження і зміцнення здоров'я – свого і здоров'я своїх дітей. Ви дізнаєтеся, що таке здоров'я і що для здоров'я є добрим, а що поганим; Ви навчитеся “вимірювати” кількість свого здоров'я і прогнозувати можливість розвитку захворювання. Маючи інформацію про рівень свого здоров'я, Ви зможете правильно спланувати і реалізувати оздоровчу програму. У Вас буде кінцева мета – “безпечний” рівень здоров'я, який дасть гарантію довгого і наповненого життя. Під нашим керівництвом Ви зможете “управляти” своїм здоров'ям і здоров'ям своїх дітей.

Таким чином, якщо Ви думаєте про своє майбутнє, якщо Ви хочете зачати, виносити і породити здорову дитину, якщо Ви не хочете все життя працювати на ліки, напишіть за адресою:

02068, Київ, аб\скринька 89,
проф. Апанасенко Геннадію Леонідовичу.
Є і електронна адреса:
valeo-shkola@mail.ru

Можливе формування груп з лікарів і педагогів.

 

 

ЗАГАЛЬНА СТРУКТУРА ЗАНЯТЬ.

Школа передбачає три рівні: загальноосвітній, спеціалізований і вузькоспеціалізований. Загальноосвітній рівень – універсальний (універсальний модуль), наступні рівні поділяються на профільні модулі. Учбова програма кожного модуля розрахована на 36 годин.
Надається гуртожиток.

Загальноосвітній рівень.

Мета: дати слухачам загальні уявлення про здоров'я, цілісний підхід до людини, навчити найпростішим прийомам реєстрації функцій, методам проведення функціональних проб, обґрунтувати підходи до діагностики рівня здоров'я дорослих і дітей.

Зміст

Валеософія – світогляд, методологія і теорія здоров'я, синтез та інтеграція філософських, наукових і духовних знань, релігійних і духовних практик Сходу і Заходу. Її вихідний пункт – концепція людини.

Причини і джерела виникнення валеології – науки про здоров'я. Людина та її здоров'я з позицій цілісності. Загальні уявлення про фізичне, психічне і репродуктивне здоров'я. Гармонія психіки і тіла як показник здоров'я. Формування, збереження і зміцнення здоров'я – умови, основні методи, інтегративний підхід. Конституція людини та її здоров'я.

Методи реєстрації функцій (частота пульсу і дихальних рухів, рівень артеріального тиску та інше.). Функціональні проби: з затримкою дихання, фізичним навантаженням, зміною положення тіла, трактування отриманих показників. Ознаки поліпшення і погіршення здоров'я, що визначаються за показниками функціональних проб. Індекси: маси тіла, силовий і життєвий, Робінсона і Руф'є. Динаміка показників функціональних проб під час розвитку дитини і підлітка, при старінні. Підходи до “вимірювання” здоров'я.

 

Спеціалізований рівень.

Перший модуль: ОЦІНКА ФІЗИЧНОГО ЗДОРОВ'Я.

Мета: навчити методам і прийомам оцінки фізичного здоров'я дорослих та дітей.

Зміст: методи оцінки здоров'я, що застосовуються в ортодоксальній медицині. Чи можна “виміряти” здоров'я. Суть і вияви здоров'я. Теорія і практика діагностики здоров'я дорослих і дітей. Поняття про “безпечний” рівень здоров'я. Феномен “саморозвитку” патологічного процесу при виході індивіда з “безпечної” зони здоров'я. Прогнозування можливості розвитку захворювання і смерті від нього в залежності від рівня здоров'я. Практичне визначення рівня здоров'я у слухачів школи.

Другий модуль: ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я: ФОРМУВАННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ, ЗМІЦНЕННЯ.

Мета: сформувати уявлення про психічне здоров'я, можливості його корекції.

Зміст: Загальне поняття про психічне здоров'я і чинники, його що формують. Структура психіки. Психологічний стан, його діагностика. Психологічний стрес: профілактика, наслідки. Психотравма, психокомплекси. Неврози, їх механізми, наслідки, профілактика. Типологія особистості. Основи соціоніки. Принципи комунікації. Гармонія психіки і тіла – показник здоров'я. Дихальні психотехніки корекції психічного стану (холотропне дихання за С.Грофом, ребефінг) як базові методи психосоматичної гармонізації.

Здоров'я як цінність і сенс життя.

Здоров'я – це благо, яке треба уміти не тільки створювати, але і передавати і приймати.

 

Вузькоспеціалізований рівень

Перший модуль: Складання індивідуальної програми оздоровчих заходів

Зміст: СІМ СХОДИНОК ДО ЗДОРОВ'Я

Пропонується послідовна і систематична Програма оздоровлення. Вона складається з семи розділів. Вони викладаються в формі звернення до конкретного індивіда.

Серед всіх повсякденних турбот віддайте перший пріоритет здоров'ю. Нехай воно стане змістом і стилем Вашого життя. При прийнятті будь-якого рішення постарайтеся виходити з правила: здоров'я надусе, вище мого здоров'я може бути тільки здоров'я любої людини. Ні в якому разі не допускайте, щоб задоволення, гроші або кар'єра досягалися за рахунок здоров'я. Всі ваші справи в суспільстві або сім'ї повинні бути підлеглі збереженню і зміцненню здоров'я. Добре здоров'я дозволить Вам досягнути успіху набагато більшого, ніж всі інші Ваші зусилля. При цьому усвідомте, що духовні аспекти здоров'я є головною складовою здоров'я людини, єдиною основою вищих принципів моралі і моральності. Якість Вашого життя – це похідна від реалізації резервів Вашого здоров'я.

  1. Отримаєте мінімальну валеологічну (валеологія наука про здоров'я) освіту.
  2. Неможливо ухвалювати рішення, не ознайомившись з проблемою і методами рішення задач. Ви повинні знати, що таке здоров'я, що для здоров'я є добрим і що поганим, які методи існують для того, щоб оцінити самостійно своє здоров'я. Необхідно мати хоч би загальні уявлення про методи збереження і зміцнення здоров'я – раціональне харчування, корекцію надмірної маси тіла, фізичне навантаження, методи його дозування, масаж і самомасаж, загартування (сауна, зимні обливання), саморегуляцію свого психічного стану (медитацію), ліки для здорових – вітаміни, харчові додатки тощо. Купуйте літературу про методи оздоровлення, обговорюйте проблеми зміцнення здоров'я в Вашій сім'ї і серед Ваших знайомих. Проблеми здоров'я завжди повинні бути в центрі Вашої уваги. Пам'ятайте здоров'я – основа Вашого щасливого життя.

  3. Навчіться на практиці оцінювати своє здоров'я.
  4. Під керівництвом інструктора оволодійте простими методами самооцінки свого здоров'я. Робіть це часто, не рідше за один раз на місяць. Це Ваш стартовий майданчик. На ньому Ви будете складати Вашу індивідуальну оздоровчу Програму. Оцінюючи регулярно “кількість” Вашого здоров'я, Ви зможете визначити ефективність Ваших зусиль. За рівнем Вашого здоров'я Ви зможете прогнозувати можливість розвитку захворювання і навіть імовірність смерті від хвороби протягом найближчих 10 років. При появі перших успіхів в реалізації Програми оздоровлення Ви пересвідчитеся, що ця імовірність поступово меншає.

  5. Тепер складіть свою особисту Програму зміцнення здоров'я.
  6. Спочатку треба вибрати ті методи оздоровлення, які в найбільшій мірі відповідають Вашим цілям, можливостям і умінню. Ви повинні врахувати стан Вашого здоров'я і можливості: фізичні, матеріальні, емоційні, наявність вільного часу і тощо. Викладіть все це на папері. Обміркуйте. При необхідності проконсультуйтеся з інструктором або досвідченою людиною, якій Ви довіряєте. Але остаточне рішення повинне залишитися за Вами. Не старайтеся включити в Програму вплив одразу на всі “слабкі ланки” Вашого організму. Не можна обійняти неосяжне одразу, але можливо по частинах. Спочатку зосередьтеся на найбільш “слабкому” органі і системі Вашого організму, “відмова” якого є найбільш вірогідною. Програма не повинна бути дуже складною і важкою для здійснення. Разом з тим, не сподівайтеся на чудодійний метод або “живу воду” як і на будь-яке інше “чудо”. Програма може змінюватися в міру зміни Вашого самопочуття. Особиста Програма повинна врахувати наступні напрями, що визначають процес оздоровлення:

    - Ваше фізичне тіло: його витривалість, силу, гнучкість, спритність і координацію; стан шкіри, зв'язок, суглобів, волосся і тощо;

    - внутрішні органи і системи, що забезпечують функції організму;

    - Ваш психічний і емоційний стан має самостійне значення. Методи зняття напруження, релаксації треба використати постійно;

    - спілкування в мікросоціумі: в Вашій сім'ї, з Вашими колегами, начальником, випадковими зустрічними; уникайте конфліктів і з'ясування відносин; вчіться дивитися на будь-яку конфліктну ситуацію з боку. Якщо немає можливості уникнути несприятливої (конфліктної) ситуації, змініть своє відношення до неї;

    - духовну сферу: відношення до Християнських заповідей, мистецтва, творчості. Добре, якщо Ви відчуваєте очищаючу душу дію відвідування церкви, художніх виставок, театрального спектаклю або концерту.

    Перейдіть до складання конкретної Програми. Нехай це буде перший нарис, чернетка. Пам'ятайте, що вона повинна бути орієнтована особисто на Вас. Створити Програму для себе, враховуючи Ваші смаки і можливості, можете тільки Ви самі. Це зовсім не означає, що Вам не потрібна допомога фахівця. Але це означає, що в цій зв'язці Ви перший.

    Запишіть Програму, передбачте можливості для її успішного виконання.

  7. Неухильно виконуйте Програму. Виконання Програми, вибрані методи і способи їх застосування треба коректувати в залежності від результатів. Відмічайте результати. Не економте на цьому час. Пишайтеся цим своїм заняттям. Поліпшуйте Програму завжди, коли з'явитися така можливість. Радьтеся, обмірковуйте досвід інших, особливо професіоналів, що досягли більш значущих результатів.

  8. Визначте і постарайтеся зменшити ризик захворіти, отримати травму або погіршити Ваше здоров'я. Якщо у Вас є чинники ризику розвитку захворювань, Ви повинні спробувати їх усунути. Багато які чинники ризику закладені в самій поведінці людини. “Самозберігаюча поведінка” – повинно бути Вашим гаслом в житті. Куріння і алкоголь – Ваші найзліші вороги. Контролюйте рівень артеріального тиску і, по можливості, концентрацію холестерину і глюкози в плазмі крові. Не уникайте профілактичних оглядів.

  9. Якщо у Вас виявлене захворювання – лікуйтеся. Вилікуйте зуби, ліквідуйте закрепи або послаблення стільця. Здайте аналізи на наявність паразитів. Добре, якщо у Вас буде свій постійний лікар. Обговорюйте з ним вікові аспекти виникнення захворювань. Пам'ятайте: наявність хронічного захворювання здатне звести “нанівець” Вашу Програму зміцнення здоров'я.

 

Другий модуль: Психовалелогія: теорія і практика

Зміст: Теорія свідомості і особистості. Зв'язок сучасної психології і духовних традицій. Сучасні системи психічного оздоровлення. Холодинамика як науково-практичний базис психовалеологии. Психовалелогія – теорія і практика немедикаментозної психосоматичної гармонізації. Розширення свідомості як надбання сенсу життя. Духовність і здоров'я.

Третій модуль: Здоров'я як Шлях

Валеософія і валеологія розуміють здоров'я (здорове) як вияв життєвого шляху людини.

На лекціях і семінарських заняттях вивчаються і засвоюються принципи і технології трьох Шляхів формування здоров'я: наукового (медичного), духовно-релігійного і творчого. Рух шляхом Творчості дозволяє людині виявити своє призначення і реалізувати себе як самодостатню і самотворчу особистість.

Слухачам надається можливість познайомитися з основними положеннями концепції причинності В.П. Гоча, як усвідомленого і гармонічного руху особистості по Шляху.

 

 




© 2001 Олександр Задорожний, дизайн Дмитро Шутко.
Ukrainian Russian