Холістична медицина у Львові
Проблеми сучасної медицини
Традиційна медицина
Гомеопатія
Гомотоксикологія
Акупунктура
Інформаційна медицина
Психотерапія, Психоаналіз, НЛП
Санологія, Валеологія, Технології здоров'я
Біоритмологія, Хрономедицина
Антропософська медицина
Медичні родзинки
Навчання
Події
Медичні центри
Лікарські товариства
Наші партнери
Консультації
Лікарі
Фотогалерея


Підписка на розсилку
"Як правильно хворіти"
Архів розсилки
УКРМЕД - Каталог Медичних Сайтiв в Українi
Свободная Ниша Рунета. Создай сайт, обреченный на успех!
StartUA.com
Ваш Медицинский Агент в интернете

Як правильно призначати і приймати ліки

О.Задорожний


Проблема обгрунтування вибору необхідних ліків, їх вартості, необхідність попередження небажаних наслідків лікування – так званих побічних ефектів і ускладнень застосування лікарської терапії є однією з ключових в тріаді лікар – хворий – ліки.

Різниця між ліками і іншими споживчими товарами полягає в тому, що у споживача (хворого) немає чітких критеріїв для оцінки якості або навіть користі ліків, що купуються.

Прийняття рішення багато в чому довірено іншим людям: державним посадовим особам, що займаються контролем якості і фахівцям охорони здоров'я, які оцінюють співвідношення користі і ризику ліків і вибирають препарати для призначення. Пацієнту залишається лише довіритися тому, хто робить призначення або ж рекламі препаратів в ЗМІ*.

* жарознижуючий препарат "Панадол", що довгий час рекламувався на українському телебаченні за, нібито, рекомендацією Асоціації педіатрів України (цікаво - чи існує насправді така Асоціація?) за даними медичної служби Великобританії свого часу був причиною 10% загальної кількості пересадок печінки внаслідок цирозу.

У кожній країні світу, будь вона багатою або бідною, належне використання медикаментів залежить від чотирьох "дійових осіб": споживачів; фахівців охорони здоров'я, особливо лікарів, медичних сестер і фармацевтів; посадових осіб в уряді і страхових групах; і від фармацевтичної промисловості.

Фармацевтична промисловість діє точно так само, як і інші виробники споживчих товарів. Її мета - розробити продукти, продати їх як можна більше і отримати достатній прибуток для розширення своєї діяльності. Як і інші галузі промисловості, фармацевтична промисловість повинна постійно пристосовуватися до стримуючих чинників ринку, які визначають троє інших "дійових осіб": це тенденції в думках і перевагах споживачів; сумлінність і незалежність фахівців охорони здоров'я; і правила, встановлені державою.

Оскільки в фармацевтичній промисловості існує жорстка конкуренція, в рекламі своїх продуктів фірми акцентують позитивні сторони і в мінімальній мірі згадують негативні аспекти, як і переваги продукції своїх конкурентів. (Більш детально про це можна прочитати в статтях "Як фармкомпанії роблять нас хворими" і "Маніпуляції фарміндустрії"). Тому такою важливою є роль інших "дійових осіб" для забезпечення збалансованої і точної інформації про ліки.

Відповіді на наступні питання визначають наскільки раціонально використовуються ліки в суспільстві:

    1. Чи завжди засоби масової інформації професійно виконують свою роль просвітника?
    2. Чи мають фахівці охорони здоров'я доступ до джерел ретельно перевіреної, порівняльної і об'єктивної інформації по медикаменти, адаптованої стосовно до їх конкретних потреб?
    3. Чи завжди призначення лікаря зумовлені виключно інтересами пацієнта, а не спровоковані матеріальним зацікавленням лікаря при призначенні тих або інших ліків, тим більше що факти такої стимуляції з сторони фармкомпаній мали і напевно мають місце.
    4. Чи створили урядові органи особливі структури, що дозволяють їм розповсюджувати інформацію з питань охорони здоров'я, не покладаючись на промисловість; особливо це відноситься до інформації про несприятливі дії, рівні споживання, а також про результати досліджень, які промисловість представляє з метою отримати схвалення якого-небудь препарату?

Порядність лікаря у великій мірі визначається тим, наскільки він дотримується наступних рекомендацій ВООЗ:

ПРАВИЛЬНЕ ПРИЗНАЧЕННЯ ЛІКІВ

  • Призначай тільки тоді, коли користь від ліків переважає ризик його застосування.
  • При незначних розладах або порушеннях, що не вимагають спеціальної терапії, краще використати немедикаментозне лікування або взагалі дати їм можливість пройти самим.
  • Якщо є сумніви, краще не піддавати пацієнта ризику небажаного впливу медикаменту.
  • Обговори з пацієнтом всі аспекти лікування і призначай ліки тільки в тому випадку, якщо пацієнт збирається його приймати.
  • Не призначай засобу, ефективність якого не доведена.
  • У випадках, коли декілька ліків є рівними за ефективністю, безпекою і зручністю застосування, призначай найдешевші.
  • Призначай на самий короткий період, який показаний клінічно.
  • Призначай ліки під непатентованим найменуванням.
  • Тримай призначення під спостереженням.

З іншого боку пацієнтам слід самим контролювати те, що відбувається. Якщо більше замислюватися над тим, як і від чого вас лікують, це буде краще для всіх.

Ліки можуть сприяти лікуванню захворювання, або полегшувати симптоми. Однак ліки не завжди необхідні, і не є єдиним засобом для досягнення доброго здоров'я. Вони можуть і завдати шкоди, особливо якщо ви приймаєте неправильні ліки, неправильну комбінацію ліків, невідповідну дозу, не дотримуєте правильний режим і схему прийому ліків, або схема прийому ліків вам не підходить...

Ліки – це хімічна речовина плюс інформація про те, як їх застосовувати. Належне призначення ліків включає в себе бесіду лікаря з людиною, яка ці ліки буде приймати. Наступні питання можуть послужити як контрольні.

ДВАНАДЦЯТЬ ЗАПИТАНЬ ЛІКАРЕВІ

1. Яка назва цього ліку і які його активні компоненти? Якщо ці ліки з фірмовою назвою, чи існують більш дешеві непатентовані препарати ("дженерики")?

2. Чи приймати мені ці ліки, якщо я вагітна, годую грудьми або планую вагітність?

3. Як діють ці ліки? Чи вилікують вони мене, чи лише полегшать симптоми?

4. Коли і як мені потрібно їх приймати?

5. Як я можу довідатися, що ліки діють? Що мені робити, якщо ліки не діють?

6. Як довго мені потрібно їх приймати? Якщо мені стане краще, чи можу я припинити їх прийом?

7. Які найбільш поширені побічні дії цих ліків? Чи мають вони якісь серйозні побічні дії, що рідко зустрічаються? Що мені робити, якщо я помічу побічні дії?

8. Що мені робити, якщо я забуду прийняти ліки один або декілька разів?

9. Чи можу я приймати ці ліки одночасно з іншими? Чи можу я пити алкогольні напої? Чи є якісь продукти, які мені потрібно уникати? Чи можу я керувати машиною?

10. Чи можна потрапити в залежність до цих ліків?

11. Що буде, якщо я вирішу не приймати ці ліки?

12. Які існують інші методи лікування, альтернативні до медикаментозного?

Отримавши на всі питання вичерпні відповіді, ви можете ухвалити рішення про необхідність прийому або відмови від рекомендованих ліків.

Олександр Задорожний




Олександр Задорожний, дизайн Дмитро Шутко.
Ukrainian Russian